7 tajemniczych stawków w Gdańsku – znasz wszystkie?

7

Cześć Przyjaciele!

Wody Ci u nas dostatek! Każdy z nas zna Motławę, Wisłę, spaceruje plażami, zajrzał nad jeden ze zbiorników retencyjnych.

Jednakże w niniejszym artykule, nie zająłem się rzekami lub morzem… a STAWAMI.

Co ważne, TAJEMNICZYMI stawkami 😉

Mam na myśli takie stawy, które są raczej trudno dostępne, bądź nawet jeśli blisko uczęszczanych miejsc, pomijane.

Nie twierdzę, że nie będziecie owych tajemniczych miejsc znali! W końcu skupiam na blogu czytelników, którzy są “miejskimi świrami”! 😉

Aczkolwiek mam nadzieję, że to zestawienie trafi do kogoś, może właśnie do CIEBIE i, wybierzesz się odszukać choćby kilku z tych klimatycznych, spokojnych miejsc.

Zapraszam na zestawienie siedmiu tajemniczych stawów w Gdańsku!

1. Jezioro Bursztynowe

Wiem wiem, miały być STAWY, ale nie mogłem powstrzymać się i nie pokazać tego cudownego miejsca! Jezioro Bursztynowe o powierzchni 4 ha, ulokowane jest na Wyspie Portowej, w lesie od strony Górek Zachodnich. Kilka razy szukałem tego miejsca, w końcu znalazłem, co opisałem na blogu TUTAJ.

2. Staw w Kiełpinie Górnym

Staw przy ulicy Tuchomskiej w Kiełpinie Górnym, to miejsce wyjątkowe. Położony między lasem a zabudową, jest ciekawy ze względu na utrudniony dostęp. W kilku miejscach można podejść nad wodę i rozkoszować spokojem oraz tajemniczymi pejzażami.

Pokazałem ów staw na blogu TUTAJ i TUTAJ.

3. Stawek przy Kościele Miłosierdzia Bożego na Pieckach-Migowie

Klimatyczny, ukryty stawek, odkryłem w ramach TEJ “miejskiej podróży”. Tuż obok uczęszczanych ulic Myśliwskiej, Bulońskiej i stosunkowo nowej Al. Pawła Adamowicza, istnieje miejsce wyjątkowe. Wystarczy zajść za Kościół Miłosierdzia Bożego.

4. Staw na Zakoniczynie

Każdy z nas zna wielkie zbiorniki retencyjne na Zakoniczynie, jednak ta dzielnica ma również swój tajemniczy stawek. Znajduje się on pośród dzikiej zieleni w północnej części dzielnicy, blisko Ujeściska i Szadółek. Aby go znaleźć, trzeba się trochę nachodzić wśród zieleni, co uważam za świetną czynność.

Odwiedziłem to miejsce z innych “miejskim świrem” Łukaszem, o czym przeczytacie TUTAJ.

5. Stawek przy ul. Stolema

Tuż obok dużo większego zbiornika retencyjnego “Łabędzia”, jakby w jego cieniu, jest malutki stawek. Co prawda, z tego co widziałem, nie można podejść nad samą wodę (jest ogrodzenie), ale dobrze widać go z ulicy Stolema.

Odkryłem to miejsce w ramach TEJ “miejskiej podróży”.

6. Staw przy ul. Jasieńskiej

To miejsce dla mnie wyjątkowe. Po raz pierwszy zobaczyłem ów stawek w 2009 roku. Wówczas dookoła nie było NICZEGO! Jasieńska była piaszczystą drogą, żadnych nowych osiedli, Myśliwska nie sięgała aż tutaj. Staw był odosobniony.

Obecnie jest inaczej, ale jakby tak samo. Owszem, dookoła niego zmieniło się praktycznie WSZYSTKO. Nowe ulice, osiedla, sklepy, domy. A ów staw, gdzieś między płotami, żyję jak żył. Wciąż trochę odosobniony.

7. Staw w Parku Ferberów

Na koniec przepiękny zakątek Gdańska – staw w Parku Ferberów na Lipcach. Odkryłem to miejsce z Łukaszem, co możecie przeczytać i zobaczyć TUTAJ. Warto zboczyć z Traktu Św. Wojciecha i trafić w miejsce spokojne, piękne, sielankowe.

Lokalizacja każdego z miejsc na mapie

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za lekturę tego artykułu. Dajcie mi proszę znać, czy jakieś miejsce Was zaskoczyło? Wybierzecie się tam? 😉

Tajemniczych stawów jest w Gdańsku więcej, zatem możecie się spodziewać drugiej odsłony tego wpisu.

Jeśli interesuje Was Gdańsk i jego przeróżne, również mało znane miejsca, zapraszam do polubienia strony 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz obserwowania 7 zdjęć z Gdańska na Instagramie 🙂

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa