Wakacje w Gdańsku – 7 ciekawych miejsc poza turystycznym szlakiem

W

Cześć Przyjaciele!

Mamy wakacje, jesteśmy w trakcie Jarmarku Dominikańskiego. Niektórzy przyjechali do Gdańska po raz wtóry, inni zaś wpadną spędzić swój pierwszy raz w grodzie nad Motławą.

Każdy z grubsza zna główne atrakcje miasta i być może lubi każdego razu spojrzeć na Neptuna i przejść wieczorkiem nad Motławą (mieszkam w Gdańsku od urodzenia i wciąż mi się do nie znudziło, więc rozumiem).

A może chcielibyście spróbować czegoś nowego? Mam na myśli miejsca poza turystycznym szlakiem. Takie, które są daleko od centrum miasta lub całkiem blisko, są bardzo interesujące i ładne, aczkolwiek spokojniejsze i wciąż czekające na odkrycie.

Przygotowałem dla Was siedem takich miejsc, abyście mogli urozmaicić swój pobyt w Gdańsku. A więc, zapraszam serdecznie do lektury! 🙂


1. Rezerwat przyrody “Ptasi Raj”

Rezerwat “Ptasi Raj” znajduje się w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej, do której dojedziecie autobusem linii 186. Szlak spacerowy rozpoczyna się kawałek za końcowym przystankiem. Przed wejściem na wyznaczony szlak, zachęcam zajść do Kamiennej Grobli! Mimo, iż obecnie nie można nią przejść, warto choćby zobaczyć XIX-wieczną groblę oddzielającą Wisłę Śmiałą od jeziora Ptasi Raj.

Wróciwszy do wyznaczonego szlaku. Na trasie napotkacie dwa domki z widokiem na dwa jeziora znajdujące się na terenie rezerwatu. Drugi domek zapewnia widok nie tylko na jezioro, ale również Wisłę Śmiałą i Zatokę Gdańską. Moim zdaniem jeden z ładniejszych naturalnych pejzaży w Gdańsku.

Będąc tak blisko, zachęcam do spaceru plażą, gdzie możecie usiąść i na przykład zjeść coś co ze sobą zabierzecie.

2. Dawna fosa Dolnego Miasta

Centrum miasta i spokój, dużo wody i zieleni, historia i natura… Dawna fosa Dolnego Miasta spełnia te warunki. To tylko 20 minut spaceru spod Neptuna, a okoliczności ZUPEŁNIE inne. Możecie wędrować wzdłuż linii dawnych bastionów niemal 4 km w okolice stadionu żużlowego. Możecie również wejść na Bastion Żubr i podziwiać okolicę z wysokości bądź poleżeć na trawie. Możecie też zainteresować się historią tego miejsca.

Nic nie jest tak piękne, jak przysiąść w danym miejscu i poczytać na temat jego historii. W dzisiejszych czasach każdy ma w kieszeni małą encyklopedię.

3. Nowy Port

Oddalony o niemal 10 km od centrum miasta Nowy Port jest dzielnicą o ciekawym charakterze. Odseparowany od reszty miasta zdaje się być osobnym miasteczkiem, które żyje własnym życiem. Warto tutaj przyjechać dla uroczych tego właśnie miejskiego klimatu, dla ładnych kamienic, dla nabrzeży z widokiem na Westerplatte lub Twierdzę Wisłoujście, dla zabytkowej zajezdni tramwajowej oraz Latarni Morskiej. Do Nowego Portu dojedziecie linią tramwajową numer 10 spod Dworca Głównego.

Jakby coś, to TUTAJ macie 7 ciekawych miejsc w Nowym Porcie, zaś TUTAJ propozycję trasy spacerowej po owej dzielnicy.

4. Park Oruński i Kuźnia

Orunia jest jeszcze bliżej centrum miasta, aniżeli Nowy Port. Kwestia 10 minut jazdy autobusem spod “Lotu” – np. linie 132, 189, 200, 205, 207. Turystów jest tutaj jak na lekarstwo, ale to dobrze! Właśnie to sprawia, że Orunia ma ten klimat. Park Oruński otulony wzgórzami, z alejkami nad stawami oraz urokliwymi pejzażami jest jednym z ładniejszych w całym Gdańsku. Po takim spacerku polecam podejść na ul. Gościnną, gdzie gościnne progi Oruńskiej Kuźni (najmniejszy dom podcieniowy na Żuławach) zapewnią Wam dobrą kawę lub herbatę.

5. Trójmiejski Park Krajobrazowy

Oddalając się od centrum miasta mam dla Was propozycję spaceru przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Owszem tras po TPK jest cała masa, choć ja proponuję jedną konkretną – ze Złotej Karczmy do Oliwy. Do Złotej Karczmy dojedziecie z centrum miasta linią autobusową numer 210 (początek trasy przy Dworcu Głównym, koniec na przystanku “Harfowa”.

Wówczas śmigacie ulicą Wiolinową do lasu i od razu wybieracie drogę po lewej stronie. W ten sposób dojdziecie do Drogi Matarnianej i Doliny Radości, a finalnie do Oliwy. Po drodze? Widoczki jak niżej. Chyba warto, co nie? 😉

6. Górny Wrzeszcz

Zakamarki Górnego Wrzeszcza potrafią mocno zaskoczyć. Piękne wille i pałacyki, dostojna Politechnika, punkty widokowe i gwar miasta. Jeśli zdecydujecie się odkryć co nieco Wrzeszcza, zapraszam TUTAJ po 7 ciekawych miejsc, TUTAJ po trasę spacerową po dzielnicy oraz dodatkowo TUTAJ po 7 punktów widokowych.

7. Kajakiem do granic miasta

I na koniec propozycja penetrowania mało znanego, uroczego, sielankowego Gdańska z kajaka. Kajak wypożyczycie w przystani przy ul. Żabi Kruk. Trasa którą Wam polecam to wiosłowanie na południe Motławą aż do granic miasta (przy estakadzie Południowej Obwodnicy Gdańska).

Będziecie zaskoczeni, że tak blisko serca miasta znajdziecie tak odosobnione i pełne natury miejsca. Z poziomu wody odczujecie to na głębszym poziomie.


Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam moi Drodzy za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że choć poniekąd zaspokoiłem Wasze oczekiwania. Jeśli macie ochotę wpaść do Gdańska na pewno przyda się Wam lektura TEGO i TEGO wpisu. Zapraszam!

Zapraszam jak zawsze na stronę 7 zdjęć z Gdańska na FB, gdzie publikuje zdjęcia różnych miejsc w Gdańsku praz na IG, gdzie wrzucam relacje i inne zdjęcia.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa