Tak blisko, a jednak “inny świat”! 7 osiedli/dzielnic, które warto zobaczyć TUŻ OBOK turystycznej części miasta

T

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk, podobnie jak inne miasta, nie jest wszędzie taki sam. To miasto wielu twarzy, które, co ciekawe, potrafią zaskoczyć swym klimatem i wyglądem. Biorąc pod uwagę fakt, iż znajdują się blisko siebie, często to “przejście” ROBI WRAŻENIE.

W niniejszym artykule za punkt odniesienia weźmiemy sobie turystyczną część miasta – Główne Miasto, Stare Miasto, Wyspę Spichrzów i Ołowiankę.

Sprawdźcie, jak CIEKAWE osiedla/dzielnice znajdują się TUŻ OBOK niezwykle rozchwytywanych miejsc. Wy również możecie SZYBKO zmienić klimat i poznać Gdańsk na nowo.

Zapraszam serdecznie do zestawienia!


1. Dolne Miasto

Dolne Miasto ze słynną ulicą Łąkową znajduje się zaledwie kilometr od Długiego Targu i Neptuna, na którego tle KAŻDY przyjezdny pragnie mieć zdjęcie. Niby blisko, a jednak, w świadomości zwiedzających miasto, daleko. Powodem jest między innymi wielopasmowa, nieprzyjazna dla pieszych trasa przecinająca Historyczne Śródmieście – Podwale Przedmiejskie. Nie lękajcie się, ruszajcie “za tę szeroką ulicę”, by odkryć autentyczny, klimatyczny i piękny fragment miasta.

Więcej o miejscach na Dolnym Mieście napisałem TUTAJ, zaś TUTAJ macie trasę zwiedzania.

2. Stare Przedmieście

Tak jak Dolne Miasto stało się częścią Gdańska w XVII wieku przy wytyczaniu fortyfikacji, tak Stare Przedmieście, wraz z Głównym i Starym Miastem, już w XIV wieku tworzyły jeden zespół miejski. Usytuowanie na południe od wielopasmowego Podwala Przedmiejskiego sprawia, że zaglądają tutaj nieliczni turyści, a reliktów przeszłości i interesujących miejsc nie brakuje. Jeśli zdecydujecie się na spacer w tej części Historycznego Śródmieścia, wszak z ul. Długiej to zaledwie 500 metrów, poczujecie inny smak Gdańska.

Więcej o miejscach na Starym Przedmieście napisałem TUTAJ, zaś TUTAJ macie trasę zwiedzania.

3. Biskupia Górka

Biskupia Górka również, podobnie jak Dolne Miasto i Stare Przedmieście, znajduje się w obrębie Historycznego Śródmieścia. Zabytkowe kamienice w połączeniu ze stromymi ulicami i słynnymi zabytkami w tle, daje efekty widoczne poniżej. To zaledwie 10 minut pieszo spod Bramy Wyżynnej, a gwarantuje Ci, że klimat zmienia się o 180 stopni.

Jeśli chcesz spojrzeć na Główne Miasto z nowej perspektywy, już wiesz gdzie się udać. A jeśli zastanawiasz się gdzie dokładnie jest Biskupia Górka, zajrzyj TUTAJ.

4. Chełm

Nowa Górka, Stolzenberg, w końcu Chełm, a ściślej mówiąc – Stary Chełm – położony jest kawałek za Biskupią Górką (patrząc z perspektywy centrum miasta). To wciąż blisko, bowiem spacerkiem dojdziecie tutaj w 20 minut spod “lotu”, tramwajem lub autobusem w ciągu zaledwie kilku minut.

Chełm jest dla mnie szczególny, bowiem to tutaj od urodzenia mieszkam. NIESAMOWITE jest to, że wystarczy wejść kawałek w górę, by znaleźć się w innym świecie. Kontrast jest na tyle jaskrawy, iż czuje, jakbym wyjechał za miasto, a jestem niecałe 2 km od Bramy Wyżynnej.

Jednakże nie tylko spokój przyciąga na Chełm, ale też ciekawa zabudowa. Spacerując po Chełmie łatwo zauważyć, że osiedle zostało zabudowane wedle konkretnego planu. Spójna architektura zdradza, że bloki były budowane w konkretnym czasie. Tak w istocie było, bowiem osiedle zbudowano w latach 40-tych (jeszcze w czasie wojny) dla pracowników Stoczni Schichaua. Przy budowie osiedla pracowali jeńcy wojenni, których obóz był zlokalizowany tuż obok niego. Poza blokami wielorodzinnymi, zbudowano domki jednorodzinne przeznaczone dla kadry kierowniczej.

Jeśli interesują Was ciekawostki na temat Chełmu, zapraszam TUTAJ.

5. Olszynka

Za każdym razem, jak jestem na Olszynce, przychodzi do głowy jedna myśl – Gdańsk jest NIESAMOWITY. Jedynie 2 km od Bramy Wyżynnej znajduje się zupełnie inny, bo sielski i anielski świat. Szachulcowe budownictwo, naturalna rzeka Motława, szerokie krajobrazy, cisza i spokój. Niektóre z miejsc wyglądają jak wyjęte z wioski położonej daleko od miasta, a tymczasem to Gdańsk, którego turystyczne serce, bije zaledwie 30 minut spacerem stąd.

6. Aniołki

Aniołki położone są na północny-zachód od Historycznego Śródmieścia, zaledwie 1,5 km od Dworca Głównego. Okolicę Dworca Kolejowego, jak i Stare Miasto (nie mylić z Głównym Miastem) zapewne znacie, tymczasem Aniołki, częstują ZUPEŁNIE innym klimatem. To przede wszystkim śliczne wille w formie pałacyków, których najwięcej znajdziecie przy ulicach Śniadeckich, Tuwima bądź Hoene-Wrońskiego. Chcąc się “wyrwać” z typowo turystycznych szlaków, ruszajcie odkryć Aniołki!

TUTAJ znajdziecie moją propozycję trasy zwiedzania 🙂

7. Przeróbka

Na pomysł tego wpisu wpadłem na… Przeróbce! W końcu znajduje się tuż za Martwą Wisłą, sąsiadując przez rzekę z Historycznym Śródmieściem. Mimo tej bliskości centrum miasta, Przeróbka zachowała swój koloryt. Uważam, że WARTO wpaść tutaj nad Martwą Wisłę oraz obejść kilka ulic, zobaczyć chociażby dawne zakłady ZNTK i ładną, bo spójną zabudowę przy ulicy Lenartowicza.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Jak widzicie, tuż obok turystycznego obszaru miasta, można znaleźć miejsca ZUPEŁNIE inne i szalenie ciekawe. Staracie się czasami “uciekać” do tych miejsc? 🙂

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa