Ciekawostki gdańskich dzielnic – GŁÓWNE MIASTO (Historyczne Śródmieście) – wędrujący gotyk, potężny zegar i niejeden Neptun

C

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.

Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.

W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.

To JEDENASTY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:

Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.

Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Głównego Miasta (Historyczne Śródmieście) 🙂


1. O pewnym mieszkańcu ulicy Długiej :O

Ulica Długa, o czym wie każdy mieszkaniec i turysta, jest najważniejszym traktem naszego miasta. To tutaj, przy Drodze Królewskiej, swoje domy budowali najbogatsi i najznamienitsi mieszkańcy Gdańska. A takim niewątpliwie był Jerzy Hewel, mieszkający przy Długiej 1. Gdański kupiec i armator ufundował bowiem (na korzystny kredyt) królowi Polski, Władysławowi IV, aż 11 okrętów, które były zalążkiem Polskiej floty wojennej.

2. Pomnik Polskiego Króla na szczycie Ratusza

Na styku Długiej i Długiego Targu, w najważniejszym miejscu Gdańska, stoi Ratusz Głównego Miasta. Wieża wraz z hełmem wznosi się na ponad 83 metry w górę, będąc niezwykle istotnym elementem panoramy miasta. Na samym szczycie wieży stoi wspaniały pomnik przedstawiający króla Zygmunta II Augusta! Posąg zainstalowano na hełmie Ratusza już w 1561 roku. Co ciekawe, król Polski, co z dołu zdaje się niemożliwe, ma niemal 2 metry wysokości i obraca się pod naporem wiatru.

3. Zegar Groblowy

Bazylika Mariacka, niemal największa zbudowana z cegły świątynia na świecie imponuje każdemu, kto odwiedzi stolicę Pomorza. Skoro kościół jest tak wielki, przeróżne jego elementy również. I tak, od strony ciągu ulic Grobla I -> Grobla IV, możemy zobaczyć Zegar Groblowy. Tarcza owego zegara ma ponad 5 metrów średnicy, co czyni ją największą zabytkową tarczą zegarową w Polsce. Twórcą powstałego w latach 1634-1637 dzieła jest Hans Konnath.

4. Ulica Lawendowa – czyli humor gdańszczan

Ulica Lawendowa swą pierwszą nazwę – Poprzeczna przed Mnichami – wzięła od znajdującego się obok Klasztoru Dominikanów. Obecna nazwa jest używana od XVIII wieku i ma charakter ironiczny. Nie miała bowiem nic wspólnego z pachnącymi lawendami, a wręcz przeciwnie: na jej końcu znajdował się ściek i klasztorne toalety.

5. Przedproża – jak powstały?

Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu ulic w Gdańsku (szczególnie na Głównym Mieście) są przedproża. Ozdobne ganki podkreślają architekturę kamieniczek, same w sobie będąc dziełami sztuki. Kute balustrady, rzeźbione płyty przedprożowe, kamienne kule i słupki oraz groteskowe rzygacze, nadają ulicom Głównego Miasta (warto zajrzeć na ul. Mariacką) WYJĄTKOWEJ aury.

Jak właściwie powstały przedproża? Jedna z wersji jest taka, że potrzeba było zbudować schody ponad rynsztokiem, znajdującym się przed domem. Z biegiem czasu stawały się one większe, solidniejsze, murowane, a do tego szczególnie zdobione. Innym powodem powstawania przedproży był wysoki stan wód gruntowych. Istotne było podniesienie poziomu piwnicy ponad lustro wody podziemnej. Z tego względu partery budynków były usytuowane znacznie wyżej, aniżeli poziom ulicy, budowano więc schody. Zadaszone składy plus schody, wykształciły przedproża.

6. Trzy Neptuny!

Słynna Fontanna Neptuna uruchomiona w 1634 roku jest symbolem Gdańska, przy którym każdy szanujący się turysta musi zrobić zdjęcie. A wiecie, że jest miejsce, z którego zobaczycie aż trzy neptuny? Wystarczy, że staniecie na Długim Targu na wysokości ul. Kuśnierskiej. Wówczas, cały czas macie na oku słynną fontannę z rzeźbą boga mórz, dodatkowo, patrząc na lewo od niego, na szczycie kamieniczki przy Długim Targu, zobaczycie drugą figurę Neptuna, zaś obracając się w prawo i patrząc wzdłuż ulicy Kuźnierskiej, ujrzycie kamienicę przy Chlebnickiej 36 z kolejnym Neptunem na szczycie.

7. Gotyk wędrujący

Kamieniczka stojąca pod adresem Chlebnicka 14a ma niezwykle ciekawą historię. Otóż dom należący niegdyś do rodziny Schlieffów w XIX wieku groził zawaleniem. Wówczas, namówiono króla pruskiego – Fryderyka Wilhelma III – by kupił fasadę. Zrobił to, a następnie przewiózł barkami do Poczdamu, gdzie stała się elementem Domu Kawalerskiego na Wyspie Pawiej. Dzisiaj przy Chlebnickiej 14a oglądamy wiernie odtworzoną gotycką fasadę, która jest jedną z bogatszych w całym Gdańsku.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Was serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.

Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę  Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa