Gdańskie bloki i z nich widoki #11 – zielona Zaspa i zaskakująca panorama miasta z Chełmu

G

Cześć Przyjaciele!

Mamy w Gdańsku wiele bloków mieszkalnych. Ukształtowanie terenu i położenie miasta, pozwala oglądać z ich wyższych pięter zaskakująco piękne widoki.

Nie zauważyłem, aby ktoś inny się tym w Gdańsku zajął. Zdobywał kolejne klatki schodowe i dzielił zdjęciami. Proszę, doceńcie moją pracę, podajcie ten wpis dalej, wpadajcie na stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Będę wdzięczny!

Co ważne! To nie jedyny wpis z widokami z Gdańskich bloków. Pozostałe macie niżej, zapraszam do każdego z osobna:

W niniejszym wpisie mam przyjemność zaprezentować Wam widoki z jednego z bloków na Zaspie, oraz cudowną panoramę z Chełmu.

Zapraszam do dalszej lektury i widoków!

Zaspa – Startowa 10

Po spacerze z przewodnikiem po Zaspiańskich muralach wciąż było nam mało. Wystarczyła chwila spaceru i weszliśmy do bloku przy Startowej 10.

Blok o tyle ciekawy, że mogliśmy oglądać widoczki z dwóch stron. I gdyby nie kolega, oglądałbym je tylko z tej pierwszej.

Spojrzenie w stronę Al. Grunwaldzkiej

Najpierw spojrzeliśmy w stronę Al. Grunwaldzkiej, za którą, wśród zieleni, widać zabudowę Strzyży oraz wieńczące widok zielone morenowe wzgórza. Z lewej strony dostrzegamy zabudowę w okolicy Al. Żołnierzy Wyklętych, głównie tę wyższą, zaś z prawej blok przy Abrahama 16, a przy nim Meczet oraz Kościół Św. Stanisława Kostki.

Spojrzenie w głąb Zaspy

Przeszliśmy na drugą stronę. Z racji gęstości i wysokości okolicznej zabudowy, widać w dużej mierze właśnie Zaspiańskie bloki. Lecz można dopatrzeć się Portu Północnego, Nowego Portu, Helu oraz zabudowy Przymorza.

Najciekawszym w tym widoku jest jednak duży zielony teren między blokami, skąd słychać było głosy bawiących się dzieci. To najpiękniejsze, co mogłem zobaczyć.

Chełm – Biegańskiego 29

Odwiedziłem kolejny blok. Tym razem na okolice spoglądałem z 7-go piętra bloku przy ul. Biegańskiego 29. Sam Chełm usytuowany jest na wzgórzu, zatem spodziewałem się zacnych widoków i takie dostałem.

Przyjrzyjmy się jakże ciekawej panoramie

Panorama zaczyna się od Moreny (Piecki-Migowo), poprzez Siedlce i Suchanino, aż do Śródmieścia. A teraz przyjrzymy się bliżej poszczególnym kadrom.

Patrząc w stronę Śródmieścia, na pierwszym planie mamy kilka pobliskich bloków na Chełmie, dalej słynny „Zieleniak” oraz tereny portowe, z widocznym w tle Bałtykiem.

Kierując wzrok w lewo, między blokami. dostrzegamy zabudowę Siedlec, dalej lasy, Żurawie KONE i Bałtyk. Co ciekawe, w jednym miejscu, na osi z kominami w elektrociepłowni, widać półwysep Helski.

W centralnej części opisywanego widoku, spostrzegamy zabudowę Siedlec (czerwone dachy) i położone na kolejnym wzgórzu Suchanino (bloki).

Patrząc w lewo, w panoramie pojawiają się Piecki-Migowo (Morena). I tak widzimy Centrum Handlowe „Morena”, szeregową zabudowę przy ul. Belgradzkiej, Kościół Bożego Ciała oraz bloki w okolicy ul. Bulońskiej, Poli Gojawiczyńskiej i osiedla „Central Park”.

Podsumowując – świetny widok, ukazujący różnorodność ukształtowania terenu oraz zabudowy. Łączący dzielnice typowo mieszkalne, z przemysłowymi, zielenią oraz morzem.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Mam nadzieję, że widok z bloku na Zaspie jak i Chełmie, odkrył przed Wami zupełnie nowe spojrzenie na Gdańsk 🙂

Zapraszam również na fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB, gdzie w każdy piątek pokazuje jeszcze więcej tego typu widoków Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Najnowsze wpisy

Archiwa