Gdańskie bloki i z nich widoki #11 – zielona Zaspa i zaskakująca panorama miasta z Chełmu

G

Cześć Przyjaciele!

Mamy w Gdańsku wiele bloków mieszkalnych. Ukształtowanie terenu i położenie miasta, pozwala oglądać z ich wyższych pięter zaskakująco piękne widoki.

Nie zauważyłem, aby ktoś inny się tym w Gdańsku zajął. Zdobywał kolejne klatki schodowe i dzielił zdjęciami. Proszę, doceńcie moją pracę, podajcie ten wpis dalej, wpadajcie na stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Będę wdzięczny!

Co ważne! To nie jedyny wpis z widokami z Gdańskich bloków. Pozostałe macie niżej, zapraszam do każdego z osobna:

W niniejszym wpisie mam przyjemność zaprezentować Wam widoki z jednego z bloków na Zaspie, oraz cudowną panoramę z Chełmu.

Zapraszam do dalszej lektury i widoków!

Zaspa – Startowa 10

Po spacerze z przewodnikiem po Zaspiańskich muralach wciąż było nam mało. Wystarczyła chwila spaceru i weszliśmy do bloku przy Startowej 10.

Blok o tyle ciekawy, że mogliśmy oglądać widoczki z dwóch stron. I gdyby nie kolega, oglądałbym je tylko z tej pierwszej.

Spojrzenie w stronę Al. Grunwaldzkiej

Najpierw spojrzeliśmy w stronę Al. Grunwaldzkiej, za którą, wśród zieleni, widać zabudowę Strzyży oraz wieńczące widok zielone morenowe wzgórza. Z lewej strony dostrzegamy zabudowę w okolicy Al. Żołnierzy Wyklętych, głównie tę wyższą, zaś z prawej blok przy Abrahama 16, a przy nim Meczet oraz Kościół Św. Stanisława Kostki.

Spojrzenie w głąb Zaspy

Przeszliśmy na drugą stronę. Z racji gęstości i wysokości okolicznej zabudowy, widać w dużej mierze właśnie Zaspiańskie bloki. Lecz można dopatrzeć się Portu Północnego, Nowego Portu, Helu oraz zabudowy Przymorza.

Najciekawszym w tym widoku jest jednak duży zielony teren między blokami, skąd słychać było głosy bawiących się dzieci. To najpiękniejsze, co mogłem zobaczyć.

Chełm – Biegańskiego 29

Odwiedziłem kolejny blok. Tym razem na okolice spoglądałem z 7-go piętra bloku przy ul. Biegańskiego 29. Sam Chełm usytuowany jest na wzgórzu, zatem spodziewałem się zacnych widoków i takie dostałem.

Przyjrzyjmy się jakże ciekawej panoramie

Panorama zaczyna się od Moreny (Piecki-Migowo), poprzez Siedlce i Suchanino, aż do Śródmieścia. A teraz przyjrzymy się bliżej poszczególnym kadrom.

Patrząc w stronę Śródmieścia, na pierwszym planie mamy kilka pobliskich bloków na Chełmie, dalej słynny “Zieleniak” oraz tereny portowe, z widocznym w tle Bałtykiem.

Kierując wzrok w lewo, między blokami. dostrzegamy zabudowę Siedlec, dalej lasy, Żurawie KONE i Bałtyk. Co ciekawe, w jednym miejscu, na osi z kominami w elektrociepłowni, widać półwysep Helski.

W centralnej części opisywanego widoku, spostrzegamy zabudowę Siedlec (czerwone dachy) i położone na kolejnym wzgórzu Suchanino (bloki).

Patrząc w lewo, w panoramie pojawiają się Piecki-Migowo (Morena). I tak widzimy Centrum Handlowe “Morena”, szeregową zabudowę przy ul. Belgradzkiej, Kościół Bożego Ciała oraz bloki w okolicy ul. Bulońskiej, Poli Gojawiczyńskiej i osiedla “Central Park”.

Podsumowując – świetny widok, ukazujący różnorodność ukształtowania terenu oraz zabudowy. Łączący dzielnice typowo mieszkalne, z przemysłowymi, zielenią oraz morzem.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Mam nadzieję, że widok z bloku na Zaspie jak i Chełmie, odkrył przed Wami zupełnie nowe spojrzenie na Gdańsk 🙂

Zapraszam również na fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB, gdzie w każdy piątek pokazuje jeszcze więcej tego typu widoków Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

    • Zawsze mówiłem i pisałem z “Chełmu”, nie z “Chełma”. Jednak tę drugą wersję również słyszałem, np. na wykładzie o Chełmie. Co więcej, pisząc ten komentarz, słowo “Chełmu” podkreśla mi się na czerwono. Reasumując, myślałem, że jednak pisze się “Chełma”, chociaż od kiedy pamiętam mówię “Chełmu”.

  • W części “Spojrzenie w stronę Al. Grunwaldzkiej” co do pierwszego zdjęcia się zgodzę z opisem ale drugie zdjęcie jest źle opisane. Widać na nim owszem zabudowę Strzyży, ale z lewej strony wystaje ponad wzgórze wieżowiec “Brętowskiej Bramy”. Kolejną rzeczą błędnie opisaną na drugim zdjęciu w tej części to to ,że nie znajduję się na nim ani blok przy Abrahama 16, ani Meczet ani kościół św. Stanisława Kostki. Kościół który tam widać na to kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego.

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa