Gdańskie bloki i z nich widoki #3 – pejzaże nadmorski i Żuławski

G

Cześć Przyjaciele!

Po ośmiu miesiącach wracam na blogu z “Gdańskiem z wysokości…”, czyli widokami miasta, oglądanymi z klatek schodowych w różnych dzielnicach. Dzisiaj przygotowałem dla Was dwa bloki z krajobrazem o zupełnie innym charakterze – pierwszy pejzaż nadmorski, drugi Żuławski.

Co ważne! To nie jedyny wpis z widokami z Gdańskich bloków. Pozostałe macie niżej, zapraszam do każdego z osobna 🙂

Zapraszam do lektury i widoków!

Blok przy Grunwaldzkiej 609

Wracając rowerem z Gdyni, postanowiłem odwiedzić jeden z bloków w Oliwie przy ul. Grunwaldzkiej. Wybrałem dziesięcio piętrowy blok pod nr 609, położony blisko torów kolejowych. Na górę wchodziłem schodami gdyż lubię podkręcać emocje i powoli oglądać coraz to ciekawsze widoki 😉

W końcu dotarłem na samą górę a nawet na półpiętro powyżej 10-tej kondygnacji. Kucając (było nisko), zacząłem przyglądać się temu co widać za oknem i powiem Wam, to na prawdę świetny widok!

Od Sopotu po Żabiankę a w tle morze

Pierwsze skrzypce gra morze, które jest dobrze widoczne. Ciężko oderwać oczy, jednak warto zaobserwować co mamy między blokiem a plażą. Patrząc w lewo, u dołu ciągną się tory kolejowe, daleko widać kępę Redłowską oraz bloki wyrastające gdzieś za drzewami. Bliżej centrum Sopotu, kościoły – Garnizonowy Św. Jerzego oraz Zbawiciela i wieża zwana Latarnią Morską. Zaraz za torami kolejowymi widać Hipodrom, wypatrzyłem nawet kogoś na koniu 😉 W oczy rzuca się położona granicy Gdańska i Sopotu hala sportowo-widowiskowa Ergo Arena, której piękne tło robi Bałtyk, patrząc bardziej na prawo pojawiają się gęsto ulokowane bloki mieszkalne na Żabiance. Wracając do morza, wypatrzyłem kilka żaglówek, statek czekając bądź zmierzający do portu, paralotnie, widać również półwysep Helski 🙂 Piękny widok!

Rozmowa w windzie

W windzie i przed blokiem rozmawiałem z pewną Panią, która powiedziała, że mieszkańcy już tak nie zachwycają się widokami. Jasne, przyzwyczajenie zabija wrażliwość na otaczające piękno, to całkiem normalne. Wierze, że po rozmowie ze mną ponownie zachwyci się tym krajobrazem. Szósta klatka zaliczona!

Blok przy Granitowej 6 – Żuławski obrazek

Odwiedziłem kolejny blok, tym razem Orunia, ul Granitowa 6. Co widać z góry? Po sąsiedzku można zobaczyć kilka innych bloków tej samej wysokości, w którym stałem, obok domkowa zabudowa przy ul. Piaskowej, wyżej widać zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjalnej nr 6 im. Zjednoczonych Ludzi Morza. Co zwraca uwagę? Otóż teren na którym stoi blok, usytuowany jest już na wzgórzach, z góry doskonale widać jak dalej teren diametralnie się zmienia i ciągnie jako równina hen daleko. Piękne zetknięcie dwóch różnych krajobrazów w jednym mieście, w jednej dzielnicy. Piękny krajobraz!

Zdjęcie z telefonu, dlatego też jakość słabsza
Zdjęcie z telefonu, dlatego też jakość słabsza

Kilka (ważnych) słów na koniec

Zdjęcia z bloków publikuje również na facebook’u, zatem jeśli chcecie być na bieżąco z tymi wspaniałymi widokami, zapraszam do polubienia strony 7 zdjęć z Gdańska (klik).

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa