Gdańskie bloki i z nich widoki #13 – widoki z tego adresu robią wrażenie!

G

Cześć Przyjaciele!

Mamy w Gdańsku wiele bloków mieszkalnych. Ukształtowanie terenu i położenie miasta, pozwala oglądać z ich wyższych pięter zaskakująco piękne widoki.

Nie zauważyłem, aby ktoś inny się tym w Gdańsku zajął. Zdobywał kolejne klatki schodowe i dzielił zdjęciami. Proszę, doceńcie moją pracę, podajcie ten wpis dalej, wpadajcie na stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Będę wdzięczny!

Co ważne! To nie jedyny wpis z widokami z Gdańskich bloków. Pozostałe macie niżej, zapraszam do każdego z osobna:

W niniejszym wpisie mam przyjemność zaprezentować Wam widoki dwóch bloków, stojących przy ulicy Słowackiego we Wrzeszczu. Myślę, że krajobrazy mogą zaskoczyć 😉

Zapraszam do dalszej lektury i widoków!

Wrzeszcz – Słowackiego 60

Późno bo późno, ale zacząłem tegoroczne (2018 rok) zdobywanie klatek schodowych Gdańskich bloków. Blok przy ul. Słowackiego 60 ma dość nietypowy układ korytarzy. Kiedy wszedłem na górę (10 piętro), za oknem zobaczyłem dach oraz widok na miasto, nieco przesłonięty przez stalowe słupy, lecz mimo tego ciekawy.

Widok na północ

Okno daje spojrzeć na północ, i tak od lewej mamy domy na Strzyży skąpane w zieleni i przytulone do morenowych wzgórz. Kierując wzrok w stronę zatoki Gdańskiej, widoczna jest panorama od Oliwy przez Przymorze po Zaspę – składają się nań w dużej mierze bloki, ale też biurowce Alchemii oraz “OBC” i wieża Kościoła NMP Królowej Różańca Św. Ramą tego blokowego “obrazu” są u dołu czerwone dachy Wrzeszcza i od góry Bałtyk.

Widok na południe

Następnie trafiłem korytarzem do okna od strony południowej, z widokiem na Al. Żołnierzy Wyklętych. Widok kolejnych bloków wraz z wznoszącymi się obok wzgórzami daje ciekawe wrażenie.

Wrzeszcz – Słowackiego 25

Blok przy ul. Słowackiego 25, mijałem kilkukrotnie i, do tej pory nie było mi dane wejść do środka. Tym razem drzwi były otwarte i po chwili dotarłem na 10-te piętro, po czym zacząłem zgłębiać rozpościerający się za oknem krajobraz.

Okna klatki schodowej tegoż bloku wychodzą na wschód, zatem u dołu oraz na pierwszym planie, mamy obszar osiedla Garnizon, w tym wyremontowane zabytkowe budynki Garnizonu Kultury.

Za garnizonem dzieje się wiele!

Patrząc od lewej strony, oglądamy zabudowania Garnizonu, dalej charakterystyczne bloki na Zaspie, tereny zielone i morze. Sporą rolę w krajobrazie gra nasz piękny stadion, przy którym wszystko inne zdaje się być mniejsze niż jest w rzeczywistości. Jednak stadion nie kradnie całego widoku, gdyż bliżej widać czerwone dachy zabudowy we Wrzeszczu Dolnym, zaś dalej Nowy Port, w tym falowiec, wieże Kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi, a nawet statek na zatoce.

W innym zestawieniu zabudowa Wrzeszcza miesza się z zielenią i dźwigami portowymi. Ciekawie prezentują się położone z tej perspektywy “obok siebie” wieże – biurowiec Neptun, Kolegiata pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz kominy elektrociepłowni.

Patrząc od prawej strony, mamy świetne zestawienie wieżowców Quatro Towers, wieży Kościoła Garnizonowego pw. Św. Piotra i Pawła, gmach Politechniki oraz w tle stoczniowe żurawie.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Trzeba przyznać, że widoki z tego adresu robią wrażenie. Naszpikowanie zabudową daje wielkie możliwości co do nowego spojrzenia na miasto.

Zapraszam również na fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB, gdzie w każdy piątek pokazuje jeszcze więcej tego typu widoków Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa