Gdańskie bloki i z nich widoki #12 – mało znany widok na centrum Gdańska

G

Cześć Przyjaciele!

Mamy w Gdańsku wiele bloków mieszkalnych. Ukształtowanie terenu i położenie miasta, pozwala oglądać z ich wyższych pięter zaskakująco piękne widoki.

Nie zauważyłem, aby ktoś inny się tym w Gdańsku zajął. Zdobywał kolejne klatki schodowe i dzielił zdjęciami. Proszę, doceńcie moją pracę, podajcie ten wpis dalej, wpadajcie na stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Będę wdzięczny!

Co ważne! To nie jedyny wpis z widokami z Gdańskich bloków. Pozostałe macie niżej, zapraszam do każdego z osobna:

W niniejszym wpisie mam przyjemność zaprezentować Wam widoki dwóch bloków, stojących przy ul. Spadzistej na Zaroślaku. Jest to raczej mało znane spojrzenie z wysokości na centrum Gdańska.

Zapraszam do dalszej lektury i widoków!

Zaroślak – Spadzista 4

Odwiedziłem kolejny blok, dopełniając trójkąt wokół Śródmieścia. Otóż zaplanowałem odwiedzić w tym roku klatki schodowe bloków przy ulicach – Szopy, Powstańców Warszawskich i Spadzistej. Widoki przy ul. Szopy i Powstańców Warszawskich nie zawiodły. Dzisiaj zgłębiałem krajobraz z 10 piętra przy ul. Spadzistej 4. Okna klatki schodowej wychodzą w stronę Śródmieścia, zatem mamy możliwość oglądać w panoramie przeróżne Gdańskie budowle.

Od lewej mamy “Zieleniak”, dalej Wieża Więzienna, wieża Kościoła Św. Katarzyny, Baszta Jacek, wieżyczki Wielkiej Zbrojowni, Kościół Św. Mikołaja, wieża Muzeum II Wojny Światowej, Bazylika Mariacka, Kościół Św. Trójcy oraz wieża Ratusza Głównego Miasta. Nieźle, prawda?

A teraz przyjrzymy się bliżej poszczególnym kadrom

Patrząc w prawo, spośród zabudowy wyróżnia się wieża Kościoła Św. Piotra i Pawła, wieża Kościoła Św. Barbary, Most im. Jana Pawła II oraz skupisko bloków na Przeróbce i Stogach, zaś bliżej długi gmach Urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego przy ul. Okopowej.

Najciekawsze zestawienie obiektów mamy, patrząc wprost na majaczący na horyzoncie Kapitanat Portu. Poczynając od kamienicznej zabudowy przy ul. Na Stoku, przez wielkomiejską pierzeję od kamienicy na rogu Okopowej i Św. Trójcy, poprzez gmach Komendy Wojewódzkiej Policji po budynek ABW (z góry nie widać tego co się dzieje na dole, szerokie ulice, przejścia podziemne, wiadukt, zatem pierzeja wygląda zacnie) aż po wieże Więzienną, Kościoła Św. Katarzyny, Kościoła Św. Brygidy, Kościoła Św. Mikołaja, a dalej portowe żurawie. Dla mnie cudo!

Jeszcze jeden kadr, w którym dominują Kościół Św. Trójcy, Bazylika Mariacka, wieża Ratusza Głównego Miasta, wieża Muzeum II Wojny Światowej, fragment wieży Kościoła Św. Jana i daleko za tym wszystkim żurawie w terminalu głębokowodnym DCT. Ogromnie się cieszę, że poznałem ów widok.

Zaroślak – Spadzista 2

Później odwiedziłem blok po sąsiedzku, pod adresem Spadzista 2. Widok nie tak szeroki i wszechstronny, ale również szalenie PIĘKNY! Zobaczcie sami.

Co warte wspomnienia, blok przy Spadzistej 4, zdobyłem 2 lata wcześniej mając starszy (słabszy) aparat. Z kolei poniższe zdjęcia są z zeszłego roku z innego aparatu.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Mam nadzieję, że widok z bloków przy ulicy Spadzistej. otworzył przed Wami nowy, ciekawy widok na centrum Gdańska 🙂

Zapraszam również na fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB, gdzie w każdy piątek pokazuje jeszcze więcej tego typu widoków Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa