Cześć Przyjaciele!
Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.
Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.
Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.
W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.
To DWUDZIESTY PIERWSZY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – WRZESZCZ – Gdzie bywał król Polski?, jeden z pierwszych takich parków!, wrzeszczański modernizm :O
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – WYSPA SOBIESZEWSKA – Jak natura i człowiek stworzyły wyspę?, zjawiskowa fauna, wyjątkowy prom :O
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – OLIWA – zabytek ukryty w dolinie, mało znany ogród, najwyższy w północnej Polsce!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – BRZEŹNO – przedwojenne molo, tramwaj z widokiem na plażę, fortyfikacje
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – NOWY PORT – prom, którego nie ma, Teatr Muzyczny w Nowym Porcie?, pamiątka po latarni morskiej
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – CHEŁM – tajemnicze nekropolie, ulica Długa i widok na morze!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – ORUNIA – warzywniak, który przenosi w czasie i ślady po linii tramwajowej
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – STOGI – tańce nad jeziorem, najszersza plaża i dlaczego Stogi to wyjątkowe miejsce?
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Górki Zachodnie – tramwaj wodny, którego nie ma, ukryte jezioro i plaża nad rzeką
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Siedlce – ul. Kościelna bez kościoła, największy taki cmentarz i najstarszy budynek
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – GŁÓWNE MIASTO (Historyczne Śródmieście) – wędrujący gotyk, potężny zegar i niejeden Neptun
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – STARE MIASTO (Historyczne Śródmieście) – ciekawostki “Katarzynki”, Mały Młyn, który nie jest młynem i oryginalne zabytki
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – STARE PRZEDMIEŚCIE (Historyczne Śródmieście) – wyjątkowe szkoły, SKARBY dzielnicy i nazwy opowiadające o historii
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Dolne Miasto (Historyczne Śródmieście) – dlaczego Łąkowa nie jest Łąkową?, czy Dolne Miasto było “Małym Amsterdamem”?
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Długie Ogrody (Historyczne Śródmieście) – królewskie orszaki, rokokowy pałac i najmniejszy hotel
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Spichlerze i Ołowianka (Historyczne Śródmieście) – lepsza od Amsterdamu, wyjątkowy spichlerz i aleja jak żadna inna!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Biskupia Górka i Zaroślak (Historyczne Śródmieście) – ulica, której nie ma, podziemna klatka schodowa i nietypowy dzwonek do drzwi!
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Nowe Ogrody i Grodzisko (Historyczne Śródmieście) – wyjątkowe pomniki, świątynie i ulica
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Aniołki – o cmentarzach, parkach i pomnikach
- Ciekawostki gdańskich dzielnic – Suchanino – o historii, jeziorku i linii tramwajowej
Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.
Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Piecek-Migowa
1. Dlaczego “Morena”?
Dzielnica nazywana jest błędnie “Moreną” od nazwy osiedla “LWSM Morena”, wybudowanego w latach 1975-1995. Nazwa osiedla nie jest przypadkowa, bowiem wybudowano je na morenowych wzgórzach. Na tyle przylgnęła ona do owego obszaru, że odtąd większość osób mówi – “jadę na Morenę”. Tymczasem oficjalna nazwa dzielnicy to: Piecki-Migowo.
2. Dlaczego więc Piecki-Migowo?
Skąd zaś wzięła się nazwa Piecki-Migowo? Otóż dzielnica przyłączona w 1954 roku do Gdańska, składa się z dwóch starych wsi. Piecki (okolica ulicy Piecewskiej), wzmiankowane już w 1238 roku, zaś Migowo (skrzyżowanie Bulońskiej i Myśliwskiej) w 1379 roku, istniały dużo wcześniej, aniżeli las bloków mieszkalnych. Oficjalna nazwa honoruje nazwy wiosek, istniejących tutaj od wieków.
3. Zabytkowy dwór pośród bloków
Nawiązując do poprzedniego punktu, warto wspomnieć o wyjątkowym na terenie Piecek budynku. Idąc ulicą Piecewską, jeśli się jednak dobrze rozejrzymy, mamy w okolicy świadka historii, który dumnie trwa pośród współczesnej zabudowy – Dwór Uphagenów. Ten powstał z inicjatywy rodziny Uphagenów w XVIII wieku, gdyż wcześniej, pod koniec siedemnastego stulecia, Johann Uphagen wziął w dzierżawę centrum Piecek. Rokokowy dwór wygląda doprawdy pięknie, a wraz z sadzawką przed jego frontem, mamy obrazek żywcem wyjęty sprzed 250 lat. Dookoła zaś zmieniło się wszystko.
4. Dwór, którego nie ma…
Mniej szczęścia miał dwór w Migowie. Idąc do końca ulicy Bulońskiej, po prawej stronie zauważyć można ogrodzony teren. To teren dawnego barokowego parku, w którym w XVIII wieku stanął piękny dwór. Mimo zapewnień kolejnych właścicieli o renowacji zabytkowej rezydencji i parku, dwór w 2000 roku niestety legł w gruzach.
5. Przeszłość Stawu Wróbla
Staw Wróbla, obecnie stanowiący miejsce rekreacji, dawniej miał więcej wspólnego z ćwiczeniami wojskowymi. Otóż jeziorko leżało na terenie dawnego poligonu tzw. “Niebieskich beretów”. Ćwiczono tutaj pływanie transporterami i czołgami, dzisiaj łowi się ryby i przychodzi na spacer.
6. Wyjątkowe położenie osiedla
Piecki-Migowo, zwane popularnie “Moreną”, to dzielnica położona doprawdy wspaniale. Morenowe wzgórza, na których ulokowano osiedla, wznoszą się do 122 metrów n.p.m. W momencie budowy osiedla, było ono najwyżej położone w całym trójmieście. Wjeżdżając na “Morenę” doskonale czuć tę różnice wysokości, a niektóre miejsca robią na super punkty widokowe.
7. Pszczoły i wrzosowiska
Ostatnią ciekawostką, związaną z Pieckami-Migowem, a konkretniej z Migowem, dotyczy pszczół. Obszar Migowa obfitował we wrzosowiska, które upodobały sobie pszczoły. Dawni Gdańszczanie byli przedsiębiorczymi ludźmi, zatem i tutaj zwietrzyli interes. Podobno już w XVII wieku zakładali tutaj pasieki.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.
Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!