Gdańskie bloki i z nich widoki #15 – Żabianka widziana z trzech wieżowców

G

Cześć Przyjaciele!

Mamy w Gdańsku wiele bloków mieszkalnych. Ukształtowanie terenu i położenie miasta, pozwala oglądać z ich wyższych pięter zaskakująco piękne widoki.

Nie zauważyłem, aby ktoś inny się tym w Gdańsku zajął. Zdobywał kolejne klatki schodowe i dzielił zdjęciami. Proszę, doceńcie moją pracę, podajcie ten wpis dalej, wpadajcie na stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Będę wdzięczny!

Co ważne! To nie jedyny wpis z widokami z Gdańskich bloków. Pozostałe macie niżej, zapraszam do każdego z osobna:

W niniejszym wpisie mam przyjemność zaprezentować jakże ciekawe krajobrazy z aż 3 bloków, zlokalizowanych na Żabiance. Pozwoli to Wam spojrzeć na tę część miasta z zupełnie nowej perspektywy! Dajcie się zaskoczyć 🙂

Zapraszam do dalszej lektury i widoków!

Żabianka – Pomorska 82

Blok przy ul. Pomorskiej 82, był pierwszym z trzech, jakie odwiedziłem 15 czerwca wraz z Łukaszem (Fotografia – Łukasz Herholz). Klatka schodowa wychodząca na wschód, daje oglądać krajobrazy z Zatoką Gdańską w roli głównej, zatem przyjrzyjmy się im bliżej!

Patrząc od lewej strony, u dołu widać ul. Pomorską, biegnącą wśród zieleni do Jelitkowa, dużą połać terenów zielonych, czytaj rekreacyjnych ze stosunkowo mało widoczną zabudową, oraz morze zamykające ów widok.

Nieco dalej można dostrzec port, do którego akurat dopłynął kontenerowiec. Kierując wzrok w prawo, aż do “Wieży Leszka Białego”, w krajobrazie dominuje zieleń, zaś już od “Wieży Leszka Białego” na prawo, jest zgoła odmiennie. Co prawda u dołu dostrzeżemy staw retencyjny “Chłopska” i teren parkowy wokół niego, jednak dalej mamy układającą się “kaskadowo” blokową zabudowę Przymorza.

Począwszy od bloków przy Chłopskiej, poprzez Kościół Św. Józefa, falowiec przy ul. Jagiellońskiej, skończywszy na wieżowcach mieszkalnych osiedla “Spectrum” oraz “Cztery Oceany”.

W innym ujęciu złapałem falowiec przy ul. Piastowskiej z widocznym “lwim” muralem i bloki osiedla “Horyzont”.

Żabianka – Subisława 23

Mierzący niemal 300 metrów blok przy ul. Subisława 23, był drugim z trzech, jakie odwiedziłem 15 czerwca z Łukaszem (Fotografia – Łukasz Herholz). Tym razem spoglądaliśmy w stronę Oliwskich morenowych wzgórz, u podnóża których stanęło wiele bloków. Zatem niemal cały krajobraz to skąpane w zieleni niższe budynki, oraz wieżowce w okolicy Al. Grunwaldzkiej, Tatrzańskiej czy Karpackiej z zielonymi wzgórzami w tle.

Żabianka – Gospody 6

Trzecim i ostatnim blokiem, jaki odwiedziłem tego dnia z Łukaszem (Fotografia – Łukasz Herholz), był ten pod adresem Gospody 6. Okno klatki schodowej wychodzi na południowy-wschód i trzeba przyznać, daje spore możliwości widokowe, przyjrzyjmy się im bliżej!

U dołu mamy ul. Gospody, za nią niższe bloki przy ul. Wejhera, skąpaną w zieleni domkową zabudowę i pięknie wyglądające morze. Świetnie wygląda połączenie ruchliwego skrzyżowania Chłopskiej, Gospody i Pomorskiej, z bezkresem zieleni i widocznymi w oddali – Wieżą Kapitanatu Portu, Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte czy Latarnią Morską w Nowym Porcie.

Kierując wzrok w prawo, dostrzegamy blok przy Pomorskiej 82 (również przeze mnie odwiedzony i opisany wyżej), “Wieże Leszka Białego”, falowce przy Piastowskiej i Jagiellońskiej, oraz współczesną zabudowę osiedli “Spectrum”, “Horyzont” czy “Cztery Oceany”.

To jednak nie wszystko!

Bowiem na prawo od bloku przy Pomorskiej 82, mamy świetny widok aż po Cygańską Górę! Ale… nim pokierujecie wzrokiem aż TAK DALEKO, warto przyjrzeć się temu, co nieco bliżej. Mamy zatem na pierwszym planie trochę zieleni i domów przy ul. Rzepichy oraz Leszka Białego, dalej bloki przy ul. Piastowskiej i Śląskiej, w tym wyróżniający się 60-metrowe wieżowce oraz kilka szarych i takich samych wież osiedla “Albatross Towers”. Jakby tego było mało, widać również Wrzeszczańskie Quatrro Towers, biurowiec Neptun i wieże Kościoła Garnizonowego pw. św. Piotra i Pawła.

Długo staliśmy wgapieni w ów krajobraz, który dał nam wiele nowego, świeżego spojrzenia na tę część Gdańska.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Przyznacie, że widoki zaskakujące? 😉 Gdańsk odkrywa swoje piękno przed każdym, który go szuka.

Zapraszam również na fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB, gdzie w każdy piątek pokazuje jeszcze więcej tego typu widoków Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa