Gdańskie bloki i z nich widoki #19 – widok z 60-metrowego wieżowca na Przymorzu

G

Cześć Przyjaciele!

Mamy w Gdańsku wiele bloków mieszkalnych. Ukształtowanie terenu i położenie miasta, pozwala oglądać z ich wyższych pięter zaskakująco piękne widoki.

Nie zauważyłem, aby ktoś inny się tym w Gdańsku zajął. Zdobywał kolejne klatki schodowe i dzielił zdjęciami. Proszę, doceńcie moją pracę, podajcie ten wpis dalej, wpadajcie na stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Będę wdzięczny!

Co ważne! To nie jedyny wpis z widokami z Gdańskich bloków. Pozostałe macie niżej, zapraszam do każdego z osobna:

W niniejszym wpisie mam dla Was widok z jednego z dwóch 60-metrowych wieżowców z 1979 roku na Przymorzu. Jest co oglądać, zatem zapraszam serdecznie! To zupełnie inne spojrzenie na tę część Gdańska.

Przymorze – Lęborska 22

Tym razem było zupełnie inaczej

Kolejny blok zdobyty! Jednak tym razem było nieco inaczej… od początku. Za niemal każdym razem gdy wchodziłem do klatek byłem sam, tym razem z kumplem. Zazwyczaj drzwi były otwarte, tym razem czekaliśmy aż ktoś je otworzy. Zwykle były to bloki 10-piętrowe, ten miał 18 pięter. Poprzednie klatki schodowe były zadbane, ta wręcz przeciwnie, przypomniała mi czasy gimnazjum, gdzie każdy fragment ściany musiał znaleźć kogoś, kto go zamaluje jakąś “twórczą” grafiką lub krótkim wierszykiem na temat bólu egzystowania. Każdy poprzedni blok miał okna, przez które mogłem oglądać miasto, tym razem w oknie była kratka.

Mimo tego uważam, że wizyta przy Lęborskiej 22, w zbudowanym w 1979 roku 60-metrowym wieżowcu była najciekawsza! Wszystko przez… widok z góry.

Co prawda okna klatki schodowej są zaciemnione, przez co niczego nie widać, na końcu korytarza znaleźliśmy jedno z kratką, przez którą oglądaliśmy miasto.

Okno wychodzi w stronę Wrzeszcza i Śródmieścia. A co tutaj widać?

Spojrzenie w kierunku Piecek-Migowa

W pierwszym zestawieniu oglądamy równo ustawione bloki przy ul. Puckiej na Przymorzu, obiekty handlowe przy al. Grunwaldzkiej, wyodrębnioną linią PKM-ki zabudowę Strzyży, bloki usytuowane wzdłuż starej Słowackiego i al. Żołnierzy Wyklętych, pasmo zielonych wzgórz na których ulokowały się Piecki-Migowo (Morena) – WOW!

Spojrzenie na Wrzeszcz, Zaspę i Historyczne Śródmieście

Wystarczy skierować wzrok w lewo, a widoczne staje się blokowisko Zaspy, znane budowle Wrzeszcza jak wieża Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego, gmachy Politechniki czy biurowiec Neptun.

Genialnie z tego miejsca prezentuje się Śródmieście – w linii od prawej można ujrzeć Krzyż Milenijny, hełm Ratuszowy, Bazylikę Mariacką, koło widokowe, Kościół Św. Katarzyny, “Zieleniak”, Kościół Św. Jana, Organice Trade, Hotel Heweliusz czy biurowiec Tryton.

Za coraz gęstszą zabudową powstałą w ramach inwestycji Albatross Towers można ujrzeć stadion, zaś z prawej stoczniowe żurawie. To oczywiście nie koniec!

Spojrzenie w stronę Oliwy

Spójrzmy w stronę Oliwy – u dołu bloki i domy na terenie Przymorza, dalej “ściana” z biurowców “Alchemii”, budynki UG i zamykające widok zalesione morenowe wzgórza. Gdy się tak mocniej wychylić, idzie dojrzeć “Olivie Star” oraz inne gmachy OBC, które wraz z zielenią w tle wyglądają wspaniale.

Jestem mega zadowolony! Niby małe okienko, a jak ogromną część Gdańska stąd widać. Blok przy Lęborskiej 22 odwiedziłem kilka lat temu, zatem nie dziwcie się, że niektórych budynków jeszcze nie ma bądź są w budowie.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Przyznacie, że widoki zaskakujące? Gdańsk odkrywa swoje piękno przed każdym, który go szuka.

Zapraszam również na fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB, gdzie w każdy piątek pokazuje jeszcze więcej tego typu widoków Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa