Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #20

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #14 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #15 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #16 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #17 (klik)

-> Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #18 (klik)

-> Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #19 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Podkramarska – Główne Miasto (Śródmieście)

Krótka, a JAK PIĘKNA uliczka na Głównym Mieście. Piękna i zaskakująca ze względu na sąsiedztwo Kaplicy Królewskiej, która tworzy wschodnią pierzeję uliczki, jak i Bazyliki Mariackiej, którą widać na osi Podkramarskiej. Wrażenie robi kontrast, zaczynającej się od ulicy Św. Ducha krótkiej uliczki, na osi której znajduje się jedno z wejść do potężnej Bazyliki Mariackiej, olbrzymie okna i Zegar Groblowy (największa zabytkowa tarcza zegarowa w Polsce).

2. Ulica Dokowa – Młode Miasto (Młyniska)

Ulica Dokowa zaczyna się u zbiegu ulic Rybaki Górne i ks. Jerzego Popiełuszki, kończy zaś przy Przystani Cesarskiej. Ulica w otoczeniu dawnej Stoczni Cesarskiej, wprowadza w zupełnie inny klimat, aniżeli Długa lub Piwna, a leży tylko kawałek dalej. Z jednej strony stare stoczniowe hale, z drugiej widok na Martwą Wisłę i stoczniowe nabrzeża.

3. Ulica Nowolipie – Siedlce/Suchanino

Ulica Nowolipie biegnie od ulicy Łostowickiej ku górze, czyli dzielnicy Piecki-Migowo. Z jednej strony owej ulicy mamy Siedlce, z drugiej Suchanino, z obu stron wzniesienia porośnięte gęsto drzewami. Z perspektywy parku Na Zboczu Nowolipie wygląda FENOMENALNIE. Biegnie pod górę, zakręcając i niknąc w zieleni. Nad wszystkim górują bloki Piecek-Migowa (Moreny).

4. Ulica Rycerska – Zamczysko (Śródmieście)

Zamczysko, czyli teren gdzie w okresie panowania Krzyżaków stał zamek, szczęśliwie ocalał z wojennej pożogi. Oczywiście nie w całości, natomiast można zobaczyć tam oryginalne kamieniczki. Przy ulicy Zamkowej zwraca uwagę ta pod numerem 10. Barokową kamienicę, zbudowano w XVIII wieku z drobnej cegły “holenderki”. Warto zaglądać na takie uliczki, bowiem to one tworzą prawdziwy charakter miasta.

5. Antoniego Słonimskiego – Wrzeszcz

Doceniamy stare ulice, gdyż najczęściej wyglądają pięknie. Świetna architektura i dużo zieleni – to tworzy miłą w odbiorze przestrzeń. Rzadziej jest tak w przypadku ulic nowych, ALE CAŁE SZCZĘŚCIE SĄ WYJĄTKI. Ulica Słonimskiego, położona jest na terenie osiedla Garnizon. Zabudowana współczesnymi blokami, w parterach których nie brakuje przeróżnych usług. Jak widać na zdjęciu, o zieleni również nie zapomniano. Całość wygląda zachęcająco.

6. Ulica Nowe Ogrody – Nowe Ogrody (Śródmieście)

Główna ulica części Historycznego Śródmieścia o tej samej nazwie. Zabudowa pochodzi głównie z XIX wieku. W pierzei południowej stoi Urząd Miasta, Dom Tornwalda, Szpital Wojewódzki. W pierzei północnej zobaczymy gmachy mieszczące Komendę Miejską Policji, Sąd Apelacyjny, Sąd Okręgowy oraz kilka kamienic. Nowe Ogrody łączą ścisłe centrum miasta z Siedlcami. Biegnie tutaj również linia tramwajowa.

7. Ulica Lawendowe Wzgórze – Zakoniczyn

Ulica, której jeszcze nie tak dawno nie było. Tymczasem dzisiaj jest ulica, którą jeżdżą autobusy, przywożąc dzieci do nowej Szkoły Podstawowej numer 6. Są tramwaje, które łączą tę część miasta z Pieckami-Migowem, Siedlcami, Śródmieście, Wrzeszczem i Oliwą. Ulica zaczyna bieg od styku Warszawskiej i Jabłoniowej, zaś kończy rondem, za którym znajdziemy alejkę, prowadzącą do zbiorników retencyjnych Świętokrzyska I i II.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa