Ciekawostki gdańskich dzielnic – UJEŚCISKO – błędne nazwy, dlaczego “kozacza” góra?, centrum dawnej wsi

C

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.

Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.

W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.

To DWUDZIESTY CZWARTY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:

Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.

Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Ujeściska


1. Nazwa dzielnicy

Historia tej części Gdańska sięga czternastego stulecia (1338 rok). Wówczas właśnie zapisano pierwszą, używaną przez Polaków nazwę wsi – Mesthin, czyli Mieścin lub Mieścino. Od 1379 roku zwana z Niemieckiego Wonneberg, co można przetłumaczyć na: góra szczęścia, albo szczęśliwa góra. Skąd więc Ujeścisko? Otóż historyk Wojciech Kętrzyński już w 1879 roku tłumaczył Wonneberg jako Wujeścisko, co dało efekt w postaci obecnej nazwy.

2. Zabytkowy kościół na Ujeścisku?

Aktualnie Ujeścisko jest to mocno zurbanizowaną i gęsto zaludnioną dzielnicą dużego miasta, jednakże przez wieki było jedną z wiosek w okolicy Gdańska. Patrząc na liczne osiedla, linie tramwajowe i szerokie arterie ciężko w to uwierzyć, jednakże wciąż są miejsca świadczące o sielskiej przeszłości Ujeściska. Takim jest okolica przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Kieleckiej, Cedrowej i Łódzkiej. Właśnie tutaj w XVII wieku zbudowano Kościół Św. Jerzego. Niewielka świątynia w konstrukcji ryglowej nie przetrwała 1945 roku. Można za to zobaczyć dawną plebanię z 1876 roku, obecnie dom mieszkalny.

3. Stara (nie)zapomniana nekropolia

Ewangelicką nekropolie przy dzisiejszej ulicy Cedrowej założono w 1674 roku. Cmentarz działał długo, bo aż do ostatniej wojny, po której, w 1961 roku, został zamknięty. Wciąż można zobaczyć tam stare nagrobki, choć wiele osób bezrefleksyjnie je mija. Niestety nie mam zdjęć tego miejsca, jednakże polecam Waszej lekturze artykuł autorstwa Ewy Kowalskiej (do przeczytania tutaj -> Ibedeker).

4. Kozacza Góra, a tam…

Wznosząca się 77 metrów n.p.m. Kozacza Góra zlokalizowana jest w południowej części Ujeściska. Nazwa morenowego wzgórza nawiązuje do walk toczonych na terenie dzisiejszego Ujeściska, a dokładniej do zbrojnych rosyjskich Kozaków oblegających od tej strony Gdańsk w 1813 roku. Aktualnie na szczycie wzgórza ulokowana jest 17-metrowa wieża widokowa. Nie jest tak popularna jak ta na Pachołku, nie oferuje widoku na morze, ale mimo tego zapewnia bardzo fajne spojrzenie na okoliczne dzielnice.

5. Ulicą Łostowicką na Ujeścisko

Przedwojenna nazwa ulicy Łostowickiej – Wonneberger Weg – mówiła o tym, że prowadzi ona na Ujeścisko (Wonneberg to przedwojenna nazwa Ujeściska). Obecna nazwa wprowadza więc błąd, gdyż Łostowice znajdują się za Ujeściskiem. Jak więc powinna się nazywać owa ulica? Ujeściska, Na Ujeścisko, Do Ujeściska? Jak sądzicie?

6. Co Wzgórze Mickiewicza ma wspólnego z Ujeściskiem?

Wzgórze Mickiewicza to obecnie wydzielona dzielnica Gdańska zabudowana domami jednorodzinnymi od lat 80-tych XX wieku. Co ciekawe, teren obecnego osiedla, już w 1935 roku był przeznaczony pod zabudowę. Nazywano go wówczas Nowym Ujeściskiem (Neuwonneberg).

7. Cmentarz Łostowicki. Czy aby na pewno?

Ulica Łostowicka, Cmentarz Łostowicki – wszystko wydaje się sensowne i logiczne. A jednak takie nie jest. O ulicy Łostowickiej już Wam wspomniałem, a jak to jest z największą nekropolią w Gdańsku? Nazwa sugeruje, że cmentarz znajduje się na Łostowicach, a tak… NIE JEST. Założono go w 1979 roku na terenie pól uprawnych dawnej wsi Ujeścisko. A zatem, obecna nazwa jest błędna i wprowadzająca w błąd.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.

Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa