Ciekawostki gdańskich dzielnic – OLSZYNKA – zagadkowa budowla, wodne skrzyżowanie i wyjątkowe położenie

C

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.

Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.


Podobają Ci się moje wpisy? Możesz postawić mi kawę i w ten sposób wesprzeć pracę na blogu 🙂


W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.

To DWUDZIESTY ÓSMY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:

Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.

Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Olszynki


1. Najniżej położony punkt dzielnicy

Olszynka, położona na Żuławach Gdańskich, leży na terenie nizinnym, a częściowo nawet depresyjnym. Najniższy punkt dzielnicy i zarazem całego miasta znajduje się w pobliżu skrzyżowania ulic Łanowej i Gęsiej i wynosi 1,6 metra p.p.m. Obszar, na którym ulokowana jest Olszynka, charakterystyczny jest dla tej części Gdańska i terenów aż po Elbląg.

W artykule o Osowej wspominałem o najwyższym punkcie Gdańska (180,1 m n.p.m.), zatem zwróćcie uwagę, jak ciekawy pod względem różnic wysokości jest Gdańsk.

2. Punkt widokowy

Skoro Olszynka położona jest na terenach nizinnych, a nawet w depresji, raczej ciężko o punkty widokowe, prawda? Owszem, wzniesień tutaj nie uświadczymy, ale jest jedno miejsce, które pełni rolę swego rodzaju punktu widokowego. To kładka dla pieszych ponad linią kolejową w osi ulicy Modrej. Pozwala ona dojrzeć ponad domami wieże Bazyliki Mariackiej i Ratusza Głównego Miasta.

3. Wodne skrzyżowanie

Na krańcu Olszynki (i zarazem Gdańska) ma miejsce wyjątkowe skrzyżowanie. Nie jest to bowiem skrzyżowanie ulic, a rzek! W jednym miejscu spotykają się: Czarna Łacha, Motława i Radunia. Doskonałym pomysłem jest przypłynąć tutaj kajakiem, wówczas, otuleni zielenią i wodą, poczujemy magię miejsca.

4. Zagadkowa budowla

Olszynka wzbudza zainteresowanie pewną zagadkową budowlą, wyróżniającą się kształtem pośród podobnej do siebie zabudowy. To zbudowany w 1944 roku schron, przyciągający wzrok wyjątkowym kształtem i usytuowaniem. Co ciekawe, najprawdopodobniej zbudowano go dla ochrony agregatów prądotwórczych, mających awaryjnie zasilać Gdańsk po ewentualnym zniszczeniu elektrowni na Ołowiance. Co ciekawe, to jedyny tego typu schron w Polsce.

5. Skąd nazwa dzielnicy?

Dawniej tereny Olszynki porastał las, a więc nazwano go Lasem Miejskim (des stades wolt, XV wiek), później Lasem Mieszczańskim (Bürgerwald, 1626 rok) oraz Leśną Wsią (Walddorf, 1618 rok). Taka nazwa trwała aż do ostatniej wojny, po której zalegalizowano nazwę Olszynka.

6. Charakterystyka zaludnienia

Ze względu na położenie na obszarze nizinnym, Olszynka nigdy nie została zurbanizowana. Jest to o tyle ciekawe, iż graniczy ona z Historycznym Śródmieściem, zatem każdym innym przypadku, biorąc pod uwagę rozwój miasta, naturalnym byłoby zabudowanie terenów wokół niego. Pod tym względem Gdańsk jest wyjątkowy, gdyż ze względu na zagrożenie powodziowe Olszynki, do dzisiaj dominuje niska zabudowa i ogródki działkowe. Mamy zatem „rzut beretem” od ścisłego centrum miasta miejsce totalnie sielankowe.

7. Olszynka też ma swój dwór

Olszynka również ma swój zabytek, a jest nim Dwór Olszynka z początku XIX wieku. Klasycystyczny dwór stoi przy ulicy Olszyńskiej i w pobliżu rzeki Motławy. Widok z kładki na rzekę i zabytek jest jednym z ładniejszych w Gdańsku. Co ciekawe, obecnie dworem zajmuje się Centrum Chrześcijańskie Nowe Życie, a dodatkowo, planowane jest otwarcie Izby Dziedzictwa Kulturowego Mennonitów, którzy zamieszkiwali te tereny.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.

Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa