Ciekawostki gdańskich dzielnic – OSOWA – Gdynia w Osowej, warunki atmosferyczne, Kaszubski krajobraz

C

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk kryje OGROM ciekawostek i mało znanych faktów, o których pragnę Wam opowiadać. Na przestrzeni kilkunastu lat świadomej podróży przez swoje miasto, przekonałem się o jednym – to miasto zaskakuje na każdym kroku.

Z tego względu rozpoczynamy nowy cykl artykułów pt. “Ciekawostki gdańskich dzielnic”! Owszem, nie odkryje w ten sposób nawet w 1% tego co kryje stolica Pomorza, jak jest intrygująca i pociągająca, jak wiele ciekawych postaci zrodziła i jak często musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

Mam jednocześnie przekonanie, iż jeśli dokończę ten cykl, będziemy mieli zbiór kilkuset wspaniałych i wartych poznania ciekawostek na temat Gdańska.


Podobają Ci się moje wpisy? Możesz postawić mi kawę i w ten sposób wesprzeć pracę na blogu 🙂


W ramach każdego wpisu, wypiszę siedem ciekawostek odnoszących się do konkretnej dzielnicy miasta. W przypadku, gdy trudno będzie mi znaleźć siedem ciekawostek, połączę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice.

To DWUDZIESTY SIÓDMY wpis z tej serii. Pozostałe macie niżej:

Na niektórych z Was, szczególnie mieszkańców i osób trochę głębiej interesujących się miastem, nie zrobię wielkiego wrażenia. Mam jednak wrażenie, iż wiele osób może na nowo odkryć Gdańsk. Choćby dlatego warto.

Zapraszam do lektury! Oto 7 ciekawostek na temat Osowej


1. Skąd taka a nie inna nazwa dzielnicy?

Nazwa Espenkrug (Osowa Karczma) została wymieniona po raz pierwszy w 1659 roku. Owa karczma znajdowała się pośród drzew osika (z niem. espen). Wymienia się także nazwę Osowa Góra (1886 rok), jednak z czasem pozostała tylko Osowa. To ciekawe, bowiem w Bydgoszczy, do dzisiaj istnieje osiedle o nazwie Osowa Góra. Prócz nazwy, z Osową w Gdańsku, łączy je położenie na wzgórzach, przy lesie i w północno-zachodniej części miasta.

2. Najwyżej położone miejsce w Gdańsku

Jeśli szukacie najwyżej położonego punktu w Gdańsku, musicie szukać nie gdzie indziej, a w Osowej. Właśnie tutaj, przy granicy z Gdynią, w pobliżu ulicy Gnieźnieńskiej, znajduje się Studenckie Wzgórze. Wznosi się na 180,1 m n.p.m., zapewniając spektakularny widok na Jezioro Wysockie.

3. Kawałek Gdyni w Osowej

Osowa położona jest w północno-zachodniej części Gdańska i od północy graniczy z Gdynią. Co ciekawe, Gdynia, a dokładniej Wielki Kack (ulice Sarnia, Jelenia) wcina się w obręb Osowej. Mamy więc fragment Gdyni w dzielnicy Gdańska. Najlepiej widać to na wikipamii (kliknij TUTAJ).

4. Kaszubski krajobraz w granicach Gdańska

Północno-zachodni kraniec Gdańska oferuje widoczki niemal jak na Kaszubach. Wszak ta część miasta pod względem geograficznym, zwie się Pojezierzem Kaszubskim. Właśnie w Osowej znajdziecie Jezioro Wysockie, będące DOSKONAŁYM tłem dla zdjęć. Można nie wyjeżdżać z Gdańska i dojechać na Kaszuby.

5. Warunki atmosferyczne

Nigdy tego osobiście nie sprawdziłem, jednakże z kilku źródeł słyszałem, że np. zimą, kiedy na Chełmie było -7 stopni, w Osowej termometr wskazywał -14 stopni. Podobnie ze śniegiem, gdy np. we Wrzeszczu śniegu dawno nie było, w Osowej wciąż się utrzymywał. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Otóż Osowa jest położona sporo wyżej względem np. Chełmu, nie wspominając o centrum Gdańska bądź Olszynce, której fragment leży w depresji. Różnice wynoszą sporo ponad 100 metrów. Mamy więc jedno miasto, ale różne warunki.

6. Jeden z ładniejszych parków w mieście

Nie każdy może zdawać sobie sprawę, że w Osowej znajduje się (moim zdaniem) jeden z ładniejszych parków w Gdańsku. Park przy ulicy Chirona i Biwakowej jest w moim TOP 5 najładniejszych parków w Gdańsku. Na 3 ha powierzchni, urządzono miejsce dla każdego.

7. Kolej w Osowej

Kolej do Osowej dotarła w 1921 roku, a obecnym miejscu w 1930 roku, gdy pobudowano stacje na linii Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz-Śląsk. Dworzec postawiono na terenie dawnej wsi o nazwie Wysoka, którą później włączono w granice dzielnicy Osowa. Około 10 lat temu Osowa zyskała kolejowe połączenie z centrum Gdańska, poprzez budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Liczę, że ciekawostki przedstawione powyżej choć kapkę zaspokoiły Wasze oczekiwania.

Przed nami kolejne dzielnice i więcej interesujących historii i faktów. Bo Gdańsk wciąż nie przestaje zaskakiwać!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa