Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #21

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE PIERWSZE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Mniszki – Stare Miasto (Śródmieście)

Ulica Mniszki na Starym Mieście usytuowana jest między Stolarską a Kościołami Św. Brygidy i Św. Katarzyny. Wzdłuż zachodniej pierzei stoją dwa bloki bez specjalnych walorów architektonicznych, aczkolwiek każdy rodzaj zabudowy jest na plus w przetrzebionym wojną Śródmieściu. Na wschód od ul. Mniszku, na całej jej długości ma miejsce zieleniec o nazwie “Gyddanyzc”. Jeden ze szczytów wspomnianych domów zdobi mural zmarłego prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza. Ulica posiada oryginalny bruk.

2. Ulica Ornitologów – Górki Wschodnie (Wyspa Sobieszewska)

Jedna z uliczek w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Ciekawa ze względu na możliwość obejrzenia drewnianej, starej zabudowy oraz sztucznie usypanej wydmy, gdzie przeniesiono roślinność wydmową z terenów, które zajął terminal kontenerowy.

3. Ulica Kurpińskiego – Suchanino

Ulica Kurpińskiego na Suchaninie zaczyna swój bieg od ul. Beethovena i kończy na wzgórzu na wysokości Kościoła Św. Franciszka z Asyżu na Siedlcach. Dolna część ulicy zabudowana jest domami i patrząc z tej perspektywy widać również w oddaleniu bloki na Pieckach-Migowie (Morenie) przy ul. Nałkowskiej. Na południe znajdziemy już typowe bloki z wielkiej płyty. Warto dodać, że za końcem ul. Kurpińskiego jest bardzo ciekawy punkt widokowy.

4. Ulica Pawłowskiego – Wrzeszcz

Ulica Pawłowskiego jest malowniczą odnogą Jaśkowej Doliny. Położenie u podnóża morenowych wzgórz Parku Jaśkowej Doliny, którego drzewa tworzą naturalne tło dla ślicznych willi sprawia, że całość wygląda bajkowo. Przepiękny zakątek w Gdańsku i jakże urokliwa odsłona miasta.

5. Ulica Wołkowyska – Piecki-Migowo (Morena)

Ulica Wołkowyska zaczyna swój bieg od ul. Myśliwskiej i kończy na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Od samego początku z lewej strony mamy zabudowę mieszkalną (nowsze osiedla i domki), zaś w prawej natura w postaci lasu, polanki i działek. Jesienią barwy są po prostu KAPITALNE! Jednakowoż ulica Wołkowyska poleca się o każdej porze roku.

6. Okopowa – Śródmieście

Ulica Okopowa jest jedną z częściej uczęszczanych ulic w Gdańsku. Biegnie po zachodniej flance Starego Przedmieścia i Głównego Miasta wzdłuż linii dawnych wałów obronnych w miejscu fosy. Okopowa na całej swej długości ma kilka ciekawych monumentalnych gmachów. Długi ceglany gmach mieszczący urzędy Marszałkowski i Wojewódzki zbudowano w latach 30-tych XX wieku, dalej mamy dwa neorenesansowe budynki mieszczące Komendę Wojewódzką Policji oraz Agencje Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po drodze jest jeszcze przepiękny późnogotycki Kościół Św. Trójcy oraz Klasztor Franciszkanów (obecnie Muzeum Narodowe).

7. Ulica Olszyńska – Olszynka

Zmieniamy klimat na spokojniejszy. Tylko kawałek od głośnej Okopowej jest dzielnica o nazwie Olszynka, a tam, nad Motławą, ulica Olszyńska. Ulica biegnie równolegle do rzeki na dość długim odcinku. Na samym początku zdobią ją szachulcowe domy, dalej Dwór Olszynka z początku XIX wieku. Położenie nad rzeką stanowi o jej spokojnym charakterze. Widokowo jest to zupełnie inny krajobraz aniżeli ul. Okopowej, Kurpińskiego bądź Mniszki.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE PIERWSZE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa