Gdańskie bloki i z nich widoki #24 – szeroka panorama miasta z Suchanina i VII Dworu

G

Cześć Przyjaciele!

Mamy w Gdańsku wiele bloków mieszkalnych. Ukształtowanie terenu i położenie miasta, pozwala oglądać z ich wyższych pięter zaskakująco piękne widoki.

Nie zauważyłem, aby ktoś inny się tym w Gdańsku zajął. Zdobywał kolejne klatki schodowe i dzielił zdjęciami. Proszę, doceńcie moją pracę, podajcie ten wpis dalej, wpadajcie na stronę 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB. Będę wdzięczny!

Co ważne! To nie jedyny wpis z widokami z Gdańskich bloków. Pozostałe macie niżej, zapraszam do każdego z osobna:

W niniejszym wpisie mam dla Was widoki z dwóch bloków – jednego na Suchaninie i drugiego w dzielnicy VII Dwór. Jeden i drugi adres pozwala na oglądanie szerokiej panoramy miasta, skrywającej interesujące budowle oraz pokazujące fenomenalne położenie Gdańska.


Suchanino – Kamieńskiego 9

Przy okazji niedzielnego spaceru po Siedlcach i Suchaninie, wszedłem do jednej z klatek schodowych 10-piętrowego bloku przy Kamieńskiego 9. Jadąc windą na górę, nie wiedziałem czego się spodziewać, nie analizowałem tego, dzięki czemu widok był totalnym zaskoczeniem. Vis-a-vis stoi podobny blok pod adresem Kamieńskiego 5 i można podzielić panoramę na prawo i lewo od niego, gdyż centralną jej część, zajmuje on sam oczywiście.

Widok na Główne Miasto, Żuławy oraz morenowe wzgórza

Patrząc na prawo od wspomnianego bloku, widać fragment Suchanina i Siedlec (domki i zieleń), zaś dalej jak na dłoni Główne Miasto. Doskonale widać Wieże Więzienną, Bazylikę Mariacką i Ratusz Głównego Miasta. Widać, że teren powoli schodzi w dół.

Za centrum Gdańska, łatwo zauważyć Rafinerię i tereny niezabudowane. Nie mniejsze wrażenie robi wzgórze, ciągnące się od Biskupiej Górki, przez Chełm i Wzgórze Mickiewicza z widoczną dalej Orunią i obszarami już poza Gdańskiem. Ten długi garb terenu, wznosi się za ulicą Kartuską i opada w kierunku Oruni (ul. Małomiejska). Do tej pory nie miałem okazji oglądać miasta z tej pespektywy, a daje ona odkryć ukształtowanie terenu Siedlec lub Chełmu.

Stadion, Zatoka Gdańska i wiele więcej

Przenosimy uwagę na lewo od bloku przy Kamieńskiego 5, dostając kolejny piękny obrazek. Na pierwszym planie mamy domki na Suchaninie i sporą połać zieleni na Aniołkach, dalej Młyniska i Letnicę, Brzeźno, fragment Nowego Portu i oczywiście Zatokę Gdańską.

Bohaterem widoku jest wyróżniający się Stadion Energa, który wraz z widocznym dalej morzem i statkami, robi świetne wrażenie.

Widok z bloku przy Kamieńskiego 9 na Suchaninie, uznaję za bardzo ciekawy i ujmujący. Stojący w centralnej części panoramy blok mieszkalny, dzieli go na dwie zupełnie inne, a jakże wspaniałe krajobrazy!


VII Dwór – Paneckiego 19

Odwiedziłem kolejny blok! Tym razem przy okazji spaceru po Oliwie i VII Dworze, wszedłem do klatki schodowej 10-piętrowego bloku przy ulicy Paneckiego 19. Widoki są fantastyczne!

Gęstwina bloków i morze na horyzoncie

Na pierwszym planie widać domy przy ulicach Paneckiego i Abrahama, dalej biorącą zakręt linię PKM-ki wraz ze stacją PKM “Strzyża”, bloki na Zaspie i oczywiście morze.

Kierując wzrok nieco bardziej na prawo, można zobaczyć gdański stadion na Letnicy, żurawie w terminalu kontenerowym, nowe wieżowce na Zaspie (osiedle “Zaspa VVita”), jak i kominy gdańskiej Elektrociepłowni. Wyglądając jeszcze mocniej w prawo, spoglądamy na Wrzeszcz, żurawie KONE oraz kawalątek centrum miasta.

Ogródki działkowe i wielki biznes tuż obok

Co ciekawe, układ klatki schodowej w tym bloku, pozwala wejść w korytarz, na którego końcu jest okno i widok w kierunku Oliwy. Z tej strony krajobraz zdominowany jest przez ogródki działkowe “Polanki”, kampus Uniwersytetu Gdańskiego, monolityczną masę biurowców Alchemia oraz biurowce Olivii Business Centre, w tym oczywiście najwyższy budynek w północnej Polsce – Olivia Star. Patrząc nieco na prawo, dostrzeżemy również biurowiec Wave oraz Przymorze.

Z kolei najpiękniejszy moim zdaniem widok jest wzdłuż ulicy Polanki, gdzie widać jak styka w dużej mierze równy teren spotyka się z morenowymi wzgórzami porośniętymi lasem. Podsumowując, bardzo ciekawy krajobraz, aż dwa widoki i serio jest co oglądać!


Kilka (ważnych) słów na koniec

Przyznacie, że widoki zaskakujące? Gdańsk odkrywa swoje piękno przed każdym, który go szuka.

Zapraszam również na fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB, gdzie w każdy piątek pokazuje jeszcze więcej tego typu widoków Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa